Ulukale Camii

Ulukale Camisi Tunceli’nin ibadet mekanları arasındadır.Günümüzde de tarihi değerini  koruyan  bu camii mimarisi ile de göz kamaştırıyor.1793 yılından bu zamana kadar tarihi önemini kaybetmeyerek  günümüze kadar gelmiş ve hala ayaktadır.

Ulukale Camii Çemişgezek ilçesinde yer alan ve aynı isme sahip olduğu  Ulukale Köyü’nde bulunuyor. Yapımı esnasında kesme taş kullanılan caminin , tüm pencereleri  ise batıya bakan  duvarlarına yapılmıştır.

uluu

Bunun sebebi ise eğimli bir alana yapılmış olmasıdır. Tek bir penceresi ise doğuya bakan kısmın  da olup yukarıya taşınmıştır. Bu caminin yapımı esnasında ise  minaresi inşa edilmemiştir. Bunun sebebi ise hala bilinmemektedir. Daha geç bir dönem de ise tek şerefeli bir minare eklenmiştir.

ulu

Caminin iç mimarı ise oldukça dikkat çekici ve nefes kesici yapıya sahiptir. Turizme de açılmış olan Ulukale Camisi ziyaretçiler tarafından oldukça sıklıkta ziyaret ediliyor. Sizde bu güzelliği keşfetmek adına gezilecek yerler listenize Ulukale Camisini de ekleyebilirsiniz.