Turistlerin ilgi odağı Munzur Gözeleri

Turistlerin ilgi odağı Munzur Gözeleri, Tunceli‘de bulunan Munzur Gözeleri, doğal güzelliğiyle Dünyanın her tarafından gelen çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde gözde turizm merkezlerin olan Ovacık ilçesindeki Tunceli Munzur Gözeleri, kaya oyuklarından akan suları, irili ufaklı şelaleleri ve göletleriyle haziran ile aralık ayları arasında yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı durumunda.

Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğünce 2002 yılında birinci derece doğal sit alanı ilan edildi.

Munzur Gözeleri, Tunceli kent merkezine 80, Ovacık ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Ziyaret köyünde yer alıyor.

Turistlerin ilgi odağı Munzur Gözeleri Efsanesi

Dersim’in Ovacık ilçesinde bir efsaneye göre Munzur isimli çobanın elinde tuttuğu kovadaki sütün yere dökülmesiyle ortaya çıkmıştır. Munzur Gözeleri, binlerce yıldır koruduğu gizemi ve kırk gözeden akan sularıyla ziyaretçilerini hayran bırakıyor.

İlçede yaşayanlar tarafından kutsallık kimliği ile ön plana çıkan ve ilçe merkezine 17, Tunceli kent merkezine ise 80 kilometre uzaklıktaki Ziyaret köyü sınırları içerisinde yer alan Gözeler, ilçenin en önemli turizm odağı olma potansiyelini taşıyor.

Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğrayan Munzur Gözeleri, özellikle kayaların arasından fışkıran süt beyazı soğuk suyu ile hayran bırakıyor. Munzur Nehri’nin de ana kaynağını oluşturan Munzur Gözeleri’nde suların çıktığı yerdeki küçük kaya oyuklarında ziyaretçiler tarafından mumlar yakılıp, dilekler dileniyor. Munzur Gözeleri’ nin dağların eteğindeki köyde yaşayan bir çoban ile ağası arasında yaşananlar sonucu Munzur’un elindeki süt dolu kovadan yere döküldükten sonra yerinden su çıkmasıyla oluştuğunu anlatılırken, şelaleleri görenler hayran kalıyor.

Tunceli munzur gözeleri görülmeye değer bir yerdir.
Tunceli‘de bulunan Munzur Gözeleri, doğal güzelliğiyle Dünyanın her tarafından gelen çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Munzur Gözelerine Nasıl Gidilir?

Meşe ağaçlarının hakim olduğu bölgede milli park, ayı, tilki, yaban keçisi ve dağ keçisi, ile urkeklik gibi yabani kuşlar vardır. Munzur Gözelerine rehberlerle birlikte Tunceli’den otobüsle, özel araçınızla ve özel rehberlerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Tunceli şehir merkezine 25 kilometre uzaklıktadır. Yolu tüm araçlar için ulaşıma elverişlidir. Tunceli Munzur gözeleri görülmeye değer biryerdir.