Tunceli Tarihi Camiler ve Türbeler

Tunceli Tarihi Camiler ve Türbeler Doğu Anadolu bölgemizde yer alan illerimizdendir. Yolunuz Tunceli’ye düşerse gezilecek camii ve türbelerden notlarımız sizinle paylaşmak isteriz.

Tarihi Camiler ve Türbeler

Baysungur Camii : 1572 yılında yapılan ve orijinalliği koruyan camiinin mimarisinde kesme taşlar kullanılmıştır. Pertek ilçesinde bulunur ve Tunceli’de görülmesi gereken yerlerdendir.

Eltihatun Camii : Kesin olmamakla beraber Akkoyunlu dönemine ait olduğu düşünülen eser, Tunceli’de görülmesi gereken eserlerdendir. Eltihatun Camii, kesme taştan yapılmıştır.

Çelebi Ali Camii: 1570 yılında Çelebi Ali tarafından inşa ettirilmiş olan Çelebi Ali camii Pertek ilçesindedir ve  caminin yapımında taş ve moloz taşı kullanılmıştır.

Yelmaniye Camii : Kitabesine göre Timur devrinde Taceddin Yalman tarafından inşa ettirilmiştir.  Camii’nin güneyinde bulunan bazı kalıntılar, ilk dönemlerde bir külliye özelliği taşıdığının göstergesidir ancak zaman içerisinde onarımlardan geçmiştir ve maalesef orijinalliğine çok da sahip çıkılamamıştır.

Uzun Hasan Türbesi : Çemişgezek ilçesinde bulunan türbe, kesme taşlardan yapılmıştır. Ulaşım olarak kolay bir konumdadır. Kitabesindeki bilgiye göre trbede iki kişi yatmaktadır.

Ferruh Şad Bey Türbesi : 1550-1551 yılları arasında yapılmış olan türbe, Emir Ferruh Şad Bey adına inşa edilmiştir. Sekizgen bir yapıya sahiptir ve yine Çeşimgezek ilçesindedir.

Mahsume Hatun Türbesi (Besime HatunTürbesi) : Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte, şehirdeki tarihi yapılar ile karşılaştırıldığında 15.yy ya da 16.yy da yapıldığı tahmin edilmektedir. Pertek’te bulunmaktadır ve maalesef harabe haldedir.

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli, geçmiş tarihi ile günümüze ışık tutan yerleşim yerlerinden biridir. Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında kentin geçmişinin İ.Ö. 5500-3500 dönemlerine kadar uzandığı görülmüştür.

Kalkolitik Çağ’dan günümüze kadar gelmeyi başaran Tunceli, doğunun parlayan yıldızı Tunceli’nin köklü tarihi hakkında pek çok bilgi edinmenizi sağlıyor. Çemişgezek Kalesi, Ulukale Camii, Ferruh Şad Bey Türbesi ve Yelmaniye Camii gibi yerler, Tunceli’de saklı kalmış tarihi gün yüzüne çıkartan nadide tarihi eserler arasında. Kentin daha pek çok gezi noktasını sizler için derlediğimiz listemizde görebilirsiniz.