Tunceli Uzun Çayır Barajı

Tunceli Uzun Çayır Barajı hakkında

Tunceli ili sınırları içerisinde, Fırat Nehri’ne bağlı Munzur Çayı üzerinde kurulu olan Tunceli Uzun Çayır Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 2009 yılında devreye alınmıştır.

Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 552.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 70,00 m, normal su kotunda göl hacmi 318,00 hm³, normal su kotunda göl alanı 13,43 km²’dir.

Bitki örtüsü ve doğal güzellikleri bakımından çok zengin olan Tunceli, Pülümür ve Munzur çayı sularıyla oluşan Uzunçayır Baraj Gölü ve çevresi, yerli ve yabancı turistlerin o uğrak yerlerindedir.

Vali Tuncay Sonel’in girişimiyle baraj gölü çevresinde park, bahçe, yürüyüş ve bisiklet yapıldı. Yanı sıra şehir sakinlerinin 4 mevsim zaman geçirebileceği yaşam alanları oluşturuldu. Masmavi rengiyle şehre ayrı bir güzellik veren baraj gölünün yaz turizminde değerlendirilmesi için oluşturulan tur tekneleri, yatlar ve jet ski ler de kentin turizmine katkı sağladı.

Çemişgezek, Pertek ve Mazgirt ilçelerinin 51 köyünün kısmi arazilerini kaplamıştır. Bu gölün Tunceli yakasında Pertek ve Çemişgezek ilçelerinin Elazığ’a ulaşımını sağlayan feribot iskeleleri vardır. 675 kilometrekarelik bir alana sahip baraj gölünün yöre iklimi üzerinde olumlu etkileri olmuştur. Baraj gölünün Çemişgezek, Göktepe ve Akpazar kesimleri ise sportif balıkçılık için elverişli doğal ortama sahiptir. Ayrıca baraj gölü çevresi yüzme gibi etkinliklerin yanı sıra başta rüzgar sörfü olmak üzere su sporları potansiyel yaratmaktadır.

Özellikle göl kıyısında spor merkezleri kurulması halinde, su sporlarını teşvik edici ve geliştirici organizasyonlar ile turizmin canlandırılması hedeflenmektedir.

Su ve doğa sporları üstü oldu.

Gölün olduğu bölgedeki bin 350 rakımlı tepeye yamaç paraşütü atlama noktasının oluşturulduğu kent, su ve doğa sporları merkezine dönüştürüldü. Rüzgar sörfü ve çeşitli sporları yapılabilmektedir.

Tunceli Uzun Çayır Barajı
Tunceli Uzun Çayır Barajı

Uzunçayır Barajı Gölü Nerede?

Uzunçayır Tunceli şehrinde yer almaktadır. Uzunçayır coğrafi konumu 39° 31′ 0″ Kuzey ile 40° 12′ 0″ Doğu gps koordinatlarıdır.

Doğu Anadolu bölgesinde yer almakta olup, Tunceli iline bağlıdır. Uzunçayır bağlı olduğu Tunceli iline 72 kilometre mesafe uzaklıktadır.Uzunçayır haritası konumu 39.5167 enlem ve 40.2000 boylam olarak haritada gösterilmektedir.