Tunceli Pertek Kalesi

İlçenin güneyinde, Murat Irmağı’nın kaysındaki bir tepenin üzerinde inşa edilen Tunceli Pertek Kalesi, bu bölgenin Keban Baraj Gölü sular altında kalması nedeniyle bu gün bir ada üzerinde yer almaktadır. Osmanlılar zamanında onarım gören kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İç içe iki surdan oluşan kalede, surlar arasında yapıkalıntılarıbulunmaktadır. Kalenin güney cephesindeki yontma taşlarınarasına kondurulmuşkırmızı sert tuğlalar ve serptirilmiş mavi çiniler vardır. Kalenin içinde bir sarnıç ve yapıkalıntıları mevcuttur. Kalenin bulunduğu yer aynı zamanda eski Tunceli Pertek kentinin olduğu yerdir. Kalenin Halid Bin Velid tarafından onarıldı; daha önce kalede bulunan Karakuş (Moğolcada PORTOK) heykeli kaldırılarak Arapça yazılmış bir kitabe konulduğu belirtilmektedir.

Tunceli Pertek Kalesi sınırları içinde olan Pertek ilçesi adını Selçuklular Dönemi’nde Oğuz Boyları tarafından kaleye dikilen siyah renkli tunçtan yapılmış bir kuş heykelinden geldiği tahmin ediliyor. İlçe merkezinde yaklaşık 11 bin kişinin yaşadığı Pertek, kültürel olarak Elazığ ile benzerlik gösteriyor. İlçeden Elazığ’a feribotla ulaşım sağlanıyor. 

Keban Barajı, ilçenin iklim, yaşam ve tabiatında etkili olmuş bir baraj. Bu barajda sörf ve kano gibi su sporları yapılabiliyor. 

Verimli bir ova üzerine kurulu olan ilçenin birçok yerinde ekili geniş arazilere, yaylalarda ve baraj kıyısındaki devasa çayırlarda hayvan sürülerine rastlamak mümkün.

Pertek Kalesi, Keban Baraj Gölü’nde bir ada üzerinde yer alıyor. İlçenin en ilgi çekici yapısı kalenin inşası hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. 

Diğer etkileyici bir kale ise, Derun-i Hisar Kalesi. Askeri amaçla yapılan kale, yöreye hakim bir tepe üzerine kurulmuş. 

Kalenin yakınındaki Sağman Camii, köyün eski yerleşim yerinde bulunuyor. Medrese ve türbesiyle birlikte bir külliye oluşturuyor.

Tunceli Pertek Kalesi ‘ne Nasıl Gidilir?

Elazığ – Tunceli, Pertek arası mesafe yaklaşık olarak32 Kmdir. Bu yolculuk arabayla tahminen 1 saat 19 dakika sürecektir. Uçak ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 24 Km olan yolculuğu yaklaşık olarak 31 dakika sürede tamamlayabilirsiniz.

Şayet Elazığ ve Tunceli, Pertek hakkında biraz bilgi lazımsa;
Öncelikle Elazığ için koordinat bilgileri; 38.674789, 39.2225222 ve hava durumu ise tahminen ile olacaktır. İkinci olarak Tunceli, Pertek için koordinat bilgileri; 38.8677593, 39.3245702 ve hava durumu ise tahminen ile olacaktır.