Tunceli Kaplıcaları

Tunceli’de Pülümür ilçesinde Mazgirt ilçesinde, Nazımiye İlçesinde ve Tunceli merkezde olmak üzere toplamda 4 kaplıca merkezi vardır. Ancak kaplıcalarda konaklama amaçlı çok fazla tesis yoktur. Mevcut konaklama kapasitesi yöre halkının bile ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda değildir. Başlıca Kaplıcalar;

1-Bağın(Dedebağ) Kaplıcası: Tunceli Mazgirt İlçesinde yer alan kaplıca peri suyu kenarındadır ve tek kaynaktan çıkmaktadır. 3. öncelikli kaplıca sınıfına girmektedir. Mazgirt İlçe Merkezine 65 km mesafedir. Konaklama amaçlı 30 kişilik bir tesis ve kafeteryası mevcuttur.

2- Anafatma Kaplıcası:  Tunceli’den Ovacık ilçesine giderken 7. km sinde bulunan yerde dinlenme ve yeme içme tesisi vardır.  Tek kaynaktan çıkan su sadece yöre halkının ihtiyacını girebilmektedir.

3- Harik (Aşağı Doluca) Kaplıcaları:  Tunceli Nazımiye ilçe Aşağı Doluca Köyünde bulunan kaplıca ilçe merkezine 16 km mesafededir. Tek kaynaklı olan kaplıca özellikle kadın hastalıkları romatizmalı hastalıklara iyi gelmektedir.

4-Karaderbent Kaplıcası:

Tunceli Pülümür ilçesi Karaderbent Köyünde yer alan kaplıca Pülümür ilçe merkezine 13 km mesafededir. Sıcaklığı 25 derece olan kaplıca suyunun PH değeri 6.0 olarak ölçülmüştür.