Mesire Yerleri

Tunceli’de Munzur Vadisi dışında Mercan Vadisi boyları ve Tunceli-Erzincan karayolu çevresi tamimiyle mesire yeridir. Başlıca mesire yerleri şunlardır:

Munzur Vadisi Millî Parkı: Tunceli-Ovacık arasında uzanan Munzur Vadisi “Millî Park” olarak ilan edilmiştir. Bu vadinin tabii güzelliği eşsiz güzelliktedir. Munzur Suyundan ise bol ve çeşitli alabalık çıkarılır. Çevresi av hayvanları ve bu gibi su kaynakları ile doludur. Ayı, kurt, vaşak, tilki, su samuru, sansar, porsuk, sincap, tavşan, dağ keçisi, geyik ve iki bin çeşit kuş vardır. Nehirlerinde 14 çeşit alabalık kaynaşır. Dağ tepelerinde bir yazdan öteki yaza kar ve buz ulaşan bir beldedir. Köpüklü sularında, sarp yamaçlarında vahşi bir güzellik gizlidir. Kekliği meşhur olup, türkülere geçmiştir. Dört mevsim ayrı güzelliği vardır. Vadiler ilkbahar ve yazın yemyeşildir. Kışın kar kalınlığı genellikle 150 cm civarındadır.

Dereova Çağlayanı: Nazimiye’dedir. Manzarası çok güzel bir mesire yeridir. Mercan Vadisi ve Çağlayan: Dereova bucağındadır. Karagöl Çağlayanı: Tunceli-Pülümür arasında mesire yeridir. Ormanyolu Çayı: Çemişgezek’tedir. Keban Baraj Gölü: Kenarları çok güzel manzaralarla süslüdür. Harçik Vadisi; Tahar Vadisi; Kırk Gözeler: Munzur Nehrinin çıktığı yerdir.