Aziz Paulus Şifalı Kuyusu ve Kilisesi

Aziz Paulus Şifalı Kuyusu ve Kilisesi, Hıristiyanlığın yayılmasında önemli roller üstlencek olan Aziz Paulus,1.yy varlıklı bir kentin varlıklı bir ailesinin çocuğu olarak doğdu. Hem eğitim gördü hemde baba mesleği olan dokumacılığı örendi. Genç yaşında kudüse giden ve orada hıristiyanlığı benimseyen Aziz Paulus yaşamını yeni dinin yayılmasına adadı. İncil’de hıristiyanın habercisi olarak anılan, Aziz, Romada esir düşüp öldürülünceye kadar Anadoluda ve dışında hıristiyanlığın yayılmasında büyük bir rol oynamıştır. İlçe merkezindeki bir su kuyusu etrafındaki yapı kalıntıları Aziz’in doğup büyüdüğü,ve yaşadığı yer olarak biliniyor. Çevre düzenlemesi yapılan kuyunun  suyu günümüzede sifalı olarak bilinir.

Hıristiyanlık sonrası yaşamının İncil’de olmasıyla ölümsüzlüğe erişen Aziz  Paul bugün Hıristiyanlığın en büyük sembollerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Aziz Paul Kuyusu olarak tanımlanan tarihi yapı, Aziz Paul’un yaşadığı evin bulunduğu yer konum olarak kabul edilen avluda bulunmaktadır. Antik Cadde’nin yaklaşık 200 m. kuzeydoğusunda yer alan, 18 m. derinliğindeki kuyunun Aziz Paul adına yapıldığı ve burada eski bir mekana ait kalıntıların uzun yıllar ziyaret yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. 

Restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılan bu kutsal alan, günümüzde de yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır.  Hıristiyanlar, bu kutsal mekânı hac amaçlı ziyaret etmekteler, kuyu suyunun kutsal olduğuna ve şifalı olduğuna inanmaktadırlar.

Aziz Paulus Şifalı Kuyusu ve Kilisesi,
Aziz Paul’ün yaşadığı evin bulunduğu yer olarak kabul edilen avluda bulunmaktadır.

Hıristiyanların yanında yöredeki müslümanlarda bu inancı paylaşıyorlar. Cumhuriyet mahallesinde bulunan kilisede Aziz Paulus Kilisesi olarak tanınmaktadır. Aziz Paulus Şifalı Kuyusu ve Kilisesi, 1862 yıllarında yapılmış ve yakın zamanda onarılarak yeniden ibadete açılmıştır. Yapıldığı tarihte tarsus ta yaşayan hıristiyan cemaatin kullandığı kilise cemaatin kalması üzerine bir süre başka amaçlarlada kullanılmıştır.Tarsus  hıristiyanlık tarihi açısından burada toplanan üç konsül ilede özel bir anlam taşımaktadır.

Tekke mahallesinde Donuktaş tapınağın hangi tanrıya adandığına dair bir bilgi yoktur.Bir roma tapınağı ve anıtsal bir yapı olduğu görülebilmektedir. Dıştan uzunluğu 98 genişliği 43metre olan tapınağın dubarlarının yüksekliği 8 kalanı ise 6,5 metredir.2.yy.yapılmaya başlanalıp bitirilemediği düşünülmektedir.